Na czym polega kalibracja alkomatów?
Alkomaty to ostatnimi czasy bardzo popularne przedmioty, które z roku na rok jeszcze bardziej na owej popularności zyskują. Niska cena, duża dostępność, a przede wszystkim praktyczne zastosowanie sprawiają, że coraz więcej osób ma albo planuje mieć alkomat, chociażby po to, by był w samochodzie. To oczywiście dobrze świadczy o kierowcach i tym, że wzrasta świadomość zagrożeń wynikających z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Niestety, nie każdy wie, że urządzenia takie jak alkomat trzeba regularnie kalibrować. Jednak co to tak naprawdę oznacza i jak prawidłowo kalibruje się alkomaty? Spróbujemy wyjaśnić to w dzisiejszym artykule.
Czym jest kalibracja alkomatu?
Żeby dobrze zrozumieć sam proces kalibracji alkomatu, najpierw trzeba poznać budowę i działanie samego urządzenia. Każdy alkomat składa się z płyty głównej, czyli elektroniki oraz czujnika, nazywanego sensorem. O ile płyta główna ma stałe parametry, o tyle parametry czujnika są zmienne i tak naprawdę z każdym użyciem alkomatu ulegają zmianie. Co ciekawe, im wyższe będą wyniki, jakie alkomat wskaże, tym szybciej czujnik będzie się rozregulowywał. W pewnym momencie czujnik będzie pokazywał już zupełnie inne, czyli niewłaściwe wyniki odczytu niż zaraz po jego uruchomieniu. Jednak co to znaczy - niewłaściwe? Otóż każdy nowy alkomat poddawany jest wzorcowaniu, czyli procesowi polegającemu na ustaleniu wartości, które wskazywane są przez przyrząd wzorcowy. Innymi słowy, alkomat posiada bazę danych pomiarów wzorcowych i na jej podstawie potrafi podać wynik, który my widzimy często na wyświetlaczu LCD. Właśnie ta baza danych po jakimś czasie używania alkomatu musi zostać odnowiona, aby alkomat nadal spełniał swoją rolę.
Kalibracja alkomatu – jak często należy ją robić?
Odpowiedź na pytanie jak często należy kalibrować alkomat niestety nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim musimy tutaj trzymać się wytycznych producenta danego modelu alkomatu. Różne alkomaty bowiem mogą wykonywać różną ilość - od 100 do 1500 - pomiarów bez kalibracji. Jednak po przekroczeniu górnej liczby badań, konieczne jest wykonanie kalibracji urządzenia. W przypadku tak zwanych alkomatów podręcznych standardową liczbą jest 500 pomiarów. Jednak to nie zawsze jest jedyny wyznacznik. Ważną rolę odgrywa tutaj także upływający czas. Większość producentów podaje, że bez względu na ilość przeprowadzonych pomiarów, sensor należy skalibrować po upływie 6 albo 12 miesięcy - w zależności od specyfikacji danego urządzenia.
Inna ważną sprawą jest to, aby przed zakupem alkomatu dowiedzieć się, czy przed sprzedażą został on skalibrowany. To ważne, ponieważ nigdy nie wiemy, ile czasu wcześniej spędził on w magazynie. Czasem też alkomat zostanie rozregulowany w wyniku złego użytkowania samego urządzenia. Na przykład, gdy jest ono przez dłuższy czas przechowywane w pobliżu materiałów zawierających alkohol albo zaniedbuje się wymianę baterii lub ładowanie urządzenia. Ogólnie, musimy zapamiętać, że nieprawidłowe użytkowanie alkomatu także może przyczynić się do tego, że będziemy musieli go skalibrować.
Co istotne, niektóre modele alkomatów same informują o konieczności kalibracji – na ich wyświetlaczu pojawia się odpowiedni komunikat. Warto czasem zainwestować właśnie w taki sprzęt, szczególnie kiedy rzadko alkomatu używamy.
Kalibracja alkomatu – jak wygląda w praktyce?
Dużo osób zastanawia się, czy kalibrację alkomatu można wykonać samemu w domu. Takie pytanie nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mało kto wie jak taka kalibracja wygląda. Jednak odpowiadając na samo pytanie – technicznie jest to możliwe, jednak jest zupełnie nieopłacalne, ponieważ wymaga specjalnego sprzętu, którego raczej nikt w domu nie posiada. Zrozumiemy to dobrze, kiedy dowiemy się jak kalibracja alkomatu wygląda. Otóż, aby proces kalibracji był przeprowadzony poprawnie, trzeba posiadać urządzenie, jakim jest symulator wydechu oraz odpowiednie wzorce alkoholowe. Czym one są? To specjale próbki o określonym, stałym stężeniu alkoholu. To właśnie one niejako budują bazę danych alkomatu, efektem czego jest wyznaczenie prawidłowej odpowiedzi czujnika na wielkości stężenia alkoholu podczas pomiarów. Do tego ważne jest to, aby proces kalibracji alkomatu przebiegał w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Często też po prawidłowo przeprowadzonej kalibracji i przetestowaniu urządzenia przyznawany jest certyfikat jakości poświadczający poprawną pracę alkomatu.