Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?
Często myślimy, że alkohol spożyty poprzedniego dnia nie ma wpływu na naszą zdolność prowadzenia samochodu w dniu następnym, nie zawsze jednak jest to prawda. Każdy organizm inaczej metabolizuje alkohol, dlatego może się zdarzyć, że po jednym czy dwóch drinkach wypitych wieczorem, rano wciąż mamy we krwi stężenie alkoholu, które stanowi przeciwwskazanie do siadania za kółkiem. Jak jest zatem dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy i jak można ją sprawdzić?
Co nam grozi za prowadzenie pod wpływem?
W Polsce za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu można usłyszeć zarzut popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, co jest uzależnione od tego, jakie stężenie alkoholu zostanie stwierdzone u kierowcy. Najprostszą i najszybszą metodą zbadania tego stężenia jest pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykonany z pomocą alkomatu. Jeżeli okaże się, że wynik ten oscyluje pomiędzy 0,1 mg a 0,25 mg, oznacza to, że ilość alkoholu w naszym organizmie jest za wysoka. Ponieważ we krwi znajduje się dwa razy tyle alkoholu, co w wydychanym powietrzu, wynik taki przelicza się na: 0,2 – 0,5 promila alkoholu we krwi i dla policjanta stanowić może podstawę do stwierdzenia wykroczenia.
Jak sprawdzić stężenie alkoholu w organizmie?
Generalna zasada: „Piłeś, nie jedź” powinna być mottem każdego kierowcy. Jeżeli jednak musimy wsiąść za kółko, a w ciągu ostatnich 24 godzin piliśmy alkohol, możemy łatwo sprawdzić jego poziom w naszym organizmie przy pomocy alkomatu osobistego. Nie czekajmy, aż zatrzyma nas kontrola drogowa, aby dowiedzieć się, czy nie stanowimy zagrożenia na drodze. Alkohol nie tylko bowiem opóźnia czas reakcji, ale powoduje także błędną ocenę szybkości i odległości, co w konsekwencji prowadzi do wypadków. Jeżeli alkomat pokaże, że w wydychanym przez nas powietrzu stężenie alkoholu wynosi nie więcej niż 0,1 mg/l ( odpowiednik 0,2 promili we krwi), to ilość taka jest dopuszczalna i w razie kontroli będziemy mogli kontynuować jazdę.