Na czym polega kalibracja alkomatów?

Alkomaty to ostatnimi czasy bardzo popularne przedmioty, które z roku na rok jeszcze bardziej na owej popularności zyskują. Niska cena, duża dostępność, a przede wszystkim praktyczne zastosowanie sprawiają, że coraz więcej osób ma albo planuje mieć alkomat, chociażby po to, by był w samochodzie. To oczywiście dobrze świadczy o kierowcach i tym, że wzrasta świadomość zagrożeń wynikających z prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Niestety, nie każdy wie, że urządzenia takie jak alkomat trzeba regularnie kalibrować. Jednak co to tak naprawdę oznacza i jak prawidłowo kalibruje się alkomaty? Spróbujemy wyjaśnić to w dzisiejszym artykule.

Kiedy pracodawca może zbadać pracownika alkomatem?

Alkomat jest urządzeniem, które służy do określenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą promili. Pierwszym skojarzeniem większości z nas jest prawdopodobnie wykorzystywanie go przez policję do kontroli trzeźwości osób kierujących pojazdami. Ma od jednak więcej zastosowań. Dbając o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego, warto mieć alkomat w domu.

Jakie konsekwencje grożą za przyjście do pracy pod wpływem alkoholu?

Według art. 207 par. 2 ustawy Kodeks pracy pracodawca powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy ze względu na zdrowie i życie swoich pracowników. Ci zaś muszą przestrzegać regulaminu, przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych. Jak to się ma do nietrzeźwości?

Witamy na blogu!

Został on stworzony żeby przybliżyć naszą działalność.